Categorieën

Service

Veel talent in selectie Podium Putman

Veel talent in selectie Podium Putman
Uit

Veel talent in selectie Podium Putman

  • Redactie
  • 01-07-2025
  • Uit
Veel talent in selectie Podium Putman

MAASSLUIS - Als eerbetoon aan de dertig jaar geleden overleden theaterdirecteur Marten Putman, organiseert de Stadsgehoorzaal met support van de familie Putman een uniek project voor nieuw podiumtalent. Onder de noemer Podium Putman konden jonge artiesten zich tot 15 juni aanmelden bij het Vlaardingse theater. Uit alle 75 (!) aanmeldingen zijn zes podiumtalenten geselecteerd, die in een speciaal samengesteld theaterprogramma ieder vijftien minuten van hun beste werk kunnen laten zien. De acts variëren van cabaret tot livemuziek, van kleinkunst tot circus en van dans en opera tot muziektheater. Het maken van de selectie was een lastige klus en de Stadsgehoorzaal belooft te zoeken naar meer podiumkansen voor jonge talenten. Podium Putman vindt plaats op zondag 7 september (16.00 uur), de kaartverkoop is gestart via stadsgehoorzaal.nl/voorstelling/podium-putman.

De Stadsgehoorzaal had op voorhand nooit verwacht dat er zoveel aanmeldingen zouden komen, en dan ook nog eens zo gevarieerd in genres. Ruim de helft van de 75 kandidaten kwam uit de regio, maar ook artiesten uit Overijssel, Utrecht, Brabant en Noord-Holland sloegen aan op de kans van Podium Putman. Bijna alle kandidaten studeren of studeerden aan een vakopleiding, zoals Codarts, de Koningstheateracademie, HKU, Toneelacademie Maastricht en Amsterdam, ArtEZ en verschillende conservatoria. ,,Het werd ons overduidelijk hoeveel behoefte er is aan speelbeurten. Hier moeten we echt iets mee als theater!'', geeft de huidige theaterdirecteur Renske Verbeek aan. Met grote tegenzin zijn 69 kandidaten geïnformeerd over het feit dat ze niet op 7 september optreden. ,,Maar we gaan ons stinkende best doen voor andere kansen, dat hebben we hen beloofd. Zo vragen we een act voor het foyerprogramma, voor de presentatie en onderzoeken we de mogelijkheid voor een lokale variant, een muziekavond en een theateravond met geweldige kleinkunstenaars. Ook hebben we de artiesten gevraagd of we hun aanmelding mogen doorsturen aan onze partners in de regio, zoals andere theaters, poppodium De Kroepoekfabriek, het Zomerterras, Stadsstrand en bijvoorbeeld de Vulcaanbar'', aldus Verbeek.

Bewondering

Er is vol bewondering gekeken naar de 75 indrukwekkende en zeer uiteenlopende inzendingen, waar het vakmanschap, de creativiteit en de passie vaak vanaf spatte. Het selectieproces om tot zes acts te komen was dan ook allesbehalve eenvoudig. De commissie bestond uit de kinderen van Marten Putman, theaterdirecteur en programmeur Renske Verbeek, projectleider Merel Peitsman en programmamakers Sharon den Breems en Kimberly Ruppert. Hoofdcriteria in de beoordeling waren artistieke kwaliteit, authenticiteit, podiumgeschiktheid in het theater, potentie, diversiteit in relatie tot de andere aanmeldingen en de motivatie. Dylan en Nicole Putman, zoon en dochter van de man voor wie het eerbetoon is, zijn erg betrokken. Nicole Putman: ,,Het voelde voor ons als een eer, al die aanmeldingen voor Podium Putman. Het deed ons veel om een kijkje te mogen krijgen in wat er gemaakt wordt en wat de motivaties zijn.''

Motivatie

De motivatie van de kandidaten vertoonde veel overlap en met name de behoeftes om vlieguren te maken en nieuw materiaal te oefenen vielen op. De gage helpt de makers in hun ontwikkeling. Ook de wens om te bouwen aan naamsbekendheid en de foto’s en video-opnamen waren vaak een trigger. Tot slot waren veel kandidaten enthousiast over het ontmoeten van andere jonge makers. De geselecteerde acts ontvangen een gage van € 500, mooie scènefoto’s en een videoregistratie van hun optreden in de Stadsgehoorzaal. Dit wordt mede mogelijk gemaakt door de Stichting Jan Anderson en Rita Boon, de Club van 200 en hopelijk nog aanvullende fondsen.

De line-up voor Podium Putman

Op zondag 7 september kan het publiek in de Harmonie genieten van zes zeer diverse acts. Zo is FLORA geselecteerd met een genre-overstijgende show, waarin livemuziek en kwetsbare storytelling samenkomen. De band bestaat uit Denise Voss, Dion Platschorre, Yannick Jochems, Joao Melita en Marco Duarte, die samen studeren aan Codarts. De set zit vol meeslepende monologen, perspectieven en muziek die je voeten laten bewegen.

Ook performer Aron Schotanus, vorig jaar afgestudeerd aan de Koningstheateracademie, mag acte de présence geven. Zijn werk ligt op het snijvlak van cabaret, clownerie, muziektheater en beeldende kunst. Met zijn voorstelling Wunderkammer heet Schotanus zijn publiek welkom in het laboratorium van een eigenzinnig kunstenaar.

Het Aeolus Vocal Trio, bestaande uit de zangeressen Stefanie Bruggeling, Madeline Saputra en Femke Hulsman, presenteert een voorstelling die qua genre niet in een hokje te plaatsen is. Het trio verkent de wisselwerking tussen vocale en fysieke expressies door te improviseren. Ze volgen de master Dutch National Opera Academy en de master Classical Voice.

Jon Owino volgt de circusopleiding van Codarts en brengt de korte act The Sence of the Nonsence. Een prachtige en absurde act die het publiek uitdaagt om de eigen verbeeldingskracht de vrije loop te laten.

Muziektheatercollectief MYNX bestaat uit Amelie Ackx en Myrthe van der Vuurst de Vries, beide studeren aan Codarts in de richting Muziektheater. Hun absurde, humoristische, maar ook eerlijke en muzikale voorstelling My Replika Is Better Than You gaat over daten met kunstmatige intelligentie. Verwacht een samenstelling van elektronische nummers met virtuoze samenzang, afgewisseld met muzikale komische scènes.

Tot slot speelt Thirze Rebergen samen met pianist Bram Scharpach fragmenten uit haar afstudeervoorstelling Troebel aan de Koningstheateracademie, over heldenambities zonder een heldhaftig karakter. Kleinkunstliedjes, sketches en verhalen over thema’s die haar raken.

Voor het foyerprogramma is de band The Perculators uitgenodigd, waarvan de bandleden studeren aan Conservatorium Haarlem. Deze Rotterdamse vierkoppige band gooit een mix van genres in één instrumentale koffiepot vol funky grooves. Van 60’s surf en Peruaanse cumbia tot vette funky hiphop. Ook wordt de mogelijkheid onderzocht om een los kleinkunstprogramma te organiseren met acts die geweldig waren, maar afvielen vanwege de wens voor afwisseling.

Vervolgstappen

Aan de hand van de technische wensen van de acts wordt deze zomer de volgorde voor het theaterprogramma bepaald. Ook zijn kaarten (€ 15 incl. consumptie) vanaf nu verkrijgbaar via stadsgehoorzaal.nl/voorstelling/podium-putman. Daarnaast worden alle kandidaten gevolgd in hun ontwikkeling en zet de Stadsgehoorzaal zich in om te blijven zoeken naar podiumkansen. De ontwikkelingen rondom Podium Putman zijn te volgen via stadsgehoorzaal.nl/podiumputman en via de socials van de Stadsgehoorzaal.

Stadsgehoorzaal Vlaardingen

Schiedamseweg 51, Vlaardingen

Meer over Stadsgehoorzaal Vlaardingen →